ОПЕРАЦІЯ «ПЕРШОЦВІТ - 2020»

Державною екологічною інспекцією кожен рік у весняно-літній період проводиться операція «Первоцвіт». До цієї акції залучаються державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області, працівники органів внутрішніх справ, лісової охорони, громадські організації, засоби масової інформації.  Під час операції здійснюється боротьба з незаконним збиранням та торгівлею ранньоквітучими видами дикорослих рослин.  

Щовесни великих обсягів набуває торгівля ранньоквітучими весняними рослинам. Продавці первоцвітів часто виривають їх з ґрунту разом з бульбами, бульбоцибулинами, завдаючи непоправної шкоди популяціям. Знищуючи первоцвіти, вони розривають і нищать підстилку лісів, галявин, узлісь, на яких ті зростали. Щоб зібрати 30-40 букетиків ранніх квітів, браконьєру потрібно знищити до 400 м поверхні ґрунту лісу. Якщо врахувати, що первоцвіти суцільним килимом не ростуть, то площа збільшиться в 10 разів. На місце кореневищних ефемероїдів приходять бур’яни. Змінюється склад фітоценозів. Це порушує рівновагу на нашій планеті, тому що первоцвіти є єдиним джерелом живлення для багатьох видів комах. Зникнуть первоцвіти – зникне величезна кількість метеликів, бджіл, джмелів, інших комашок, котрі захищають ліс від шкідників.

На даний час у Запорізькій області можно зустріти таки види рідкісних ранньоквітучих рослин:


      горицвіт волзький – Adonis wolgensis Steven

                        сон лучний [чорніючий]  Pulsatilla pranensis (L.) Mill.                        брандушка різнокольорова  Bulbocodium versicolor (Ker-Gawl.)Spreng.


                        шафран сітчастий – Crocus reticulatus Steven ex Adams

                        рябчик руський  Fritillaria ruthenica Wikstr.


                        тюльпан гранітний  Tulipa graniticola (Klok. et Zoz) Klok.

                        тюльпан дібровний – Tulipa quercetorum Klok. et Zoz.                        рястка Буше  Ornithogalum boucheanum (Kunth) Asch.


 

З метою захисту, відтворення видів рослин, занесених до Червоної книги держінспекторами проведено відповідний захід містом Запоріжжя. В ході перевірки встановлено особу, яка здійснювала збут підсніжників, що є порушенням Законів України "Про рослинний світ" та "Про Червону книгу України". За фактом виявленого порушення складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 88-1 КУпАП, який скеровано до суду.


Державна екологічна інспекція у Запорізькій області закликає громадян не зривати і не купувати ці квіти. А також нагадує, що згідно постанови Кабінету Міністрів України №1030 від 07.11.2012 року «Про розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування (зростання)» розмір компенсації за шкоду, заподіяну незаконним збиранням або знищенням чи пошкодженням рослин, занесених до Червоної Книги України становить від 49 до 62 грн. за одну рослину. Згідно ч. 2 ст. 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення: порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу, занесених до Червоної Книги України, тягне за собою накладення штрафу від 1700 до 3655 гривень із конфіскацією об’єктів рослинного світу.

 

Будь ласка, цінуйте природу! І збережіть це чудо для природи нашого краю і для майбутніх поколінь!

eкологічна мапа

Стихійне сміттєзвалище? Не знаєте куди звернутись? Повідомте нам та відслідковуйте статус вирішення!
Залишити звернення